KARAMAN SAĞLIK-SEN'DEN DİŞ HASTANESİNE ZİYARET...
26 Kasım 2015, Perşembe

Karaman Sağlık-Sen yönetimi ile Şube Başkanı İdris Güneş 22 Kasım dünya Diş Hekimliği Günü dolayısıyla Diş Hastanesi çalışanlarını ziyaret etti. 

Ziyarette konuşan Güneş Ağız ve diş sağlığının, sağlıklı birey olmamızın önemli unsurlarından birisi olduğunu söyledi.

Ağız ve diş sağlığı merkezlerinin yanı sıra, bu alanda hizmet veren diş hekiminden hemşiresine kadar her kademede hizmet veren çalışanların, sağlıklı birey ve toplum olmamız için bütün güçleriyle, büyük bir özveriyle çalıştıklarını ifade eden Güneş şunları kaydetti:

"2014 yılı verilerine göre, AB ülkelerinde 100 bin kişiye düşen diş hekimi sayısı ortalama 68, Dünya Sağlık Örgütü ortalaması 50 iken, bu sayı ülkemiz için 30’dur. Kişi başına düşen diş hekimi sayısının, ülkemizde de gelişmiş ülkeler düzeyinde olması hedefine yönelik adımlar atılmalıdır. Sağlık Bakanlığı 2014 Yılı Faaliyet Raporu verilerine göre Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan diş hekimi sayısı 7 bin 640 iken (%33,2), tüm sektörler (diş hekimliği fakülteleri, özel ve diğer) itibarıyla toplam diş hekimi sayısı 22 bin 996’dır. AB ortalamasının üç te biri kadar diş hekimi ile AB ortalamasının 3 katı hizmet üretildiği düşünüldüğünde, istihdam açığı ve iş yükü açıkça görülmektedir. Ağız ve diş sağlığı konusunda toplumun yeterince bilinçli olmadığı ve vatandaşlarımızın %90’ının ağız ve diş sağlığı sorunu olduğu göz önünde bulundurulduğunda, tedavi bekleyen hasta sayısına oranla yetersiz personel istihdamının, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde mevcut personelin çok fazla işi kısıtlı zamanlarda yapmak zorunda kaldığını görmekteyiz."
 
Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde çalışma şartlarının ağırlığı ve artan iş yoğunluğunun getirdiği fiziki ve psikolojik yıpranma, çalışma şartlarından kaynaklanan güvenlik riskleri, kimyasal, biyolojik, ergonomik tehlikeler çalışanların temel sağlık sorunlarından olduğunu altına çizen Güneş, Çalışma ortamlarının küçük, kalabalık, havasız ve gürültülü olmasının da çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığını olumsuz etkilediğini belirtti.

Güneş Karaman Sağlık-Sen olarak bu duygu ve düşüncelerle, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nın milletimizde bilinçlenmeye vesile olmasını diliyor, ağız ve diş sağlığı çalışanlarımızın başta yetersiz istihdam olmak üzere sorunlarının da en kısa zamanda çözülmesini temenni etti.."

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo