SAĞLIKTA ŞİDDET UYGULAYANLAR İÇİN; YASA UYGULANSIN, TUTUKLU YARGILANSIN...
27 Kasım 2015, Cuma

  Konya’da PDR öğretmeni bir veli, özel bir hastanede görevli olan acil servis doktorunu hastanelik etti. Gözaltına alındıktan sonra, tutuklu yargılanması için yasa bulunmasına karşın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Doktorumuza geçmiş olsun derken, saldırıyı kınıyoruz.

        

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete bir yenisi daha eklendi. Konya’da PDR (Psikolojik Danışmanlık Rehberi) öğretmeni Erkan Y., çocuğunu götürdüğü hastanede, kendisine tedaviyle ilgili bilgi veren Acil Tıp Uzmanı Dr. Seval Türkan’ı darp etti.

Kadın doktoru defalarca yumruklayan Erkan Y., hastane güvenlik görevlileri tarafından güçlükle sakinleştirilebildi. Yüzüne aldığı darbelerle kanlar içinde kalan Dr. Türkan'a ilk müdahale meslektaşları tarafından yapıldı. Ardından Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen doktorun elmacık kemiğinde kırık, sol gözaltında 7 santimetre uzunluğunda kesik belirlendi.

Türkan'ı darp eden ve polis tarafından gözaltına alınan PDR öğretmeni Erkan Y.'nin, ifadesi alındıktan sonra savcılık tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi.

 

Sağlık-Sen olarak, sağlıkta şiddetin önlenmesi için önleyici tedbirlerin yanı sıra, caydırıcı uygulamalar getirilmesini istemiştik. Bu yönde, sağlıkta şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasını sağlayan yasanın çıkmasına öncülük eden sendika olarak, bu yasanın uygulanması ve şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması konusundaki çağrımızı yineliyoruz.

Sağlıkta şiddeti önlemek için toplumsal bilincin artması gerekmektedir. Ancak bu dönüşüm sağlanana kadar şiddeti önleyici tedbirler almadıkça ve şiddet uygulayanlara caydırıcı cezalar verilmedikçe, yapılan çalışmalar şiddeti önlemede yetersiz kalacaktır.

Milletimize çağrımız, şiddet uygulayanlara ilk tepkiyi olay anında orada bulunan vatandaşlarımızın göstererek, sağlık çalışanlarına sahip çıkmasıdır. Sağlık çalışanları bu ülkenin her coğrafyasında, her türlü zorluğa ve yoğun çalışma şartlarına karşın sağlık hizmeti vermeye çalışmaktadır.

Konya’da saldırıya uğrayan doktorumuza bir kez daha geçmiş olsun diyor, saldırıyı ve saldırıda bulunan kişiyi kınıyoruz.          

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo